MŰTÉT ELŐTT ÉS UTÁN

Hasznos információk ivartalanítás, egyéb műtétek előtti és utáni teendőkről. Érdemes elolvasni!

www.jozsavet.hu/?modul=oldal&tartalom=1165141

 

 

FAGYÁLLÓ MÉRGEZÉSEK!

Kérünk minden veszprémi - és bárhol élő - gazdit vigyázzon a kijárós cicájára.  A felelőtlenek természetesen (akár direkt módon, akár csak nemtörődömségből) kiöntik az utcára a mérget! Egymás után halnak meg a cicák.... Legutóbb a Dózsaváros környéki kis állatok jártak pórul. Mindhárom cica meghalt....
"A fagyálló a vesét teszi tönkre. Veseelégtelenséget, és v
eseleállást okoz. Idegrendszeri tüneteket mutat leginkább, étvágytalan, dülöngél, szédül, nem bír menni, akár hányhat is, testhőmérséklete csökken. Ha a vese már leállóban van, jellegzetes vizelet szagú a szája." Bővebben erről:  https://www.macskamentes.eoldal.hu/cikkek/elsosegely/fagyallo-mergezes.html
Figyeljünk egymásra, figyeljünk az állatainkra! Ha sok ember nem értékeli az életet, legyünk mi azok akik igen!

 

 

Tarthatok-e macskát a terhesség alatt?

Ha már van macskád: semmi gond, de mindenképpen kérjél toxoplazma tesztet, hogy megtudd átestél-e már a fertőzésen. A toxoplazma tesztet a TB támogatja, de nem végzik el automatikusan. Akkor érdemes tesztet csináltatni, mikor még csak gondolkodtok a babaváráson. Légy előrelátó!  Ha kimutatja a teszt, hogy már volt ilyen fertőzésed, akkor akár ki is almolhatod a macskát, ha kimutatja, hogy még nem volt fertőzésed, akkor jobb, ha kerülöd az ürülékét, mert annak akár a belélegzése is fertőzést okozhat. Tehát nyugodtan megtanítható a család többi tagja erre a feladatra.

Néhány hasznos információ azoknak, akik sajnos az egyoldalú informálódás miatt megválnának már évek óta szeretett cicájuktól! Nem kell, van más megoldás is; legalábbis éreznünk kell, hogy az az állat hozzánk nőtt, ragaszkodik, s felelősséget vállaltunk érte is! Mindig van másik út!

Macska vagy terhesség? A kettő nem zárja ki egymást

A macskák többsége kölyökkorában esik át a betegségen viszont élete során bármikor találkozhat ezzel a parazitával. Lakásban tartott cicáknál kisebb a toxoplazma fertőzés esélye, hiszen nincsen más macska, vagy más állat, akitől elkaphatná a toxoplazma fertőzést. Nagy kockázatot a kijáró, kertben tartott, nem oltott macskák jelentenek. Emellett több háziállat, pl. juhok is magukban hordozzák a toxoplazma gondii nevű egysejtű parazitát.

Az emberek 80%-a már átesett rajta, akkor is, ha nincs macskája, de azért érdemes tesztet kérni. Nem muszáj most azonnal emiatt elmenned dokihoz, de ha majd mész, és beutal laborra, akkor kérj ilyen tesztet is, leveszik a többivel a vért hozzá.

Ha megindoklod, miért kéred (pl. macska van otthon, kertészkedni szoktál), akkor a toxoplazma tesztet a TB támogatja. Ha az orvos mégsem akar beutalót adni rá, akkor magánlaborban 3-4 ezer Forintért megcsináltathatod. Két helyen van erre mód Budapesten: www.genodia.hu és www.interlab.hua két labor oldala.

A toxoplazma lelet

A leletre három értéke írnak rá. Az IgG azt jelzi, átestél-e már a fertőzésen, ha pozitív, akkor igen (és már védett vagy ellene, nem kaphatod el megint), ha negatív, akkor nem.

Az IgM érték mutatja meg, friss-e a fertőzés (fél éven belüli), ha pozitív, akkor fél éven belüli fertőzésed van. Hogy ez a viszonylag friss fertőzés hatással van-e a babára, hogy éppen fertőzött vagy-e, azt onnan lehet megtudni, hogy újból mintát vesznek és megnézik, emelkedtek-e az értékek, ha az IgM és az IgA értéke nőtt, akkor friss a fertőzés és kezelni kell.

Olyan is előfordulhat, hogy magasak az értékek, de nem emelkednek, ez arra utal, hogy gyakran találkozol hordozó állatokkal, emiatt magas az ellenanyagok értéke a szervezetedben, de nem vagy friss fertőzött.

A toxoplazma fertőzést meg lehet kapni nyers hústól (tatárbifsztek), rosszul megmosott gyümölcstől-zöldségtől, játszótéri homokozóban, szóval nem csak a macska lehet a ludas.

Általában, akinek macskája van, az már átesett a fertőzésen és utána már védett ellene, de ha új, idegen macskád van, akkor mindenképpen csináltasd meg a tesztet.

Bizony, nagyon járjunk utána mindezeknek. Ráadásul egy cica mellett felnövő gyermek nem csak megtanulja, miként kell egy állattal bánni, viselkedni; megtanulja a mindenkivel szembeni  felelősséget is. A mindentől elzárt gyermek immunrendszere nem alakul ki megfelelően és ez egész életére kihat!

 

ÁRNYÉKOS OLDAL...folytathatnám úgy is, a klasszikusokat idézve, hogy a sötét oldal.

Egyre több  állatellenes cselekményről hallunk. Az utóbbi időszakban volt már nem egy elevenen elégetett kicsi s nagy macska, agyonvert kiscica, bántalmazott cicák, felakasztott vagy élve elásott kutyák… élve, újságpapírba csomagolt vagy csak úgy simán kidobott újszülött /pici cicák és kutyák. Sorolhatnám, de azt hiszem ennyi egyelőre elég. Ennek jó része megyehatáron belül… de megszámlálhatatlan állatkínzás történik naponta országszerte, s a határokon kívül is.  

A fotók s a cikkek magukért beszélnek. De nem kell messze menni, mindenkihall ezt-azt. Kell, hogy olvassuk, hogy lássuk ezt is, kell hogy figyeljünk,nyitott szemmel járjunk! Miért? Mert  nem az a megoldás, ha tudomást sem veszünk róla. A közönyösség egy lassan terjedő, s mindent átitató méreg, amely kiöli bennünk a lojalitást, a segítő szándékot.

A kezünkben van a döntés, hogy emberek akarunk-e maradni, vagy hagyunk mindent pusztulni, pusztítani magunk körül. Ha ilyet látunk, cselekedjünk. Csak közösen léphetünk fel az állatkínzások ellen. Csendben, elbújva nem győzhetünk. Senki nem mondja, hogy könnyű... bizony nem az.

Ma még csak macska, holnap kutya, holnapután gyermek, s azután felnőtt…. az ilyen ember nem áll meg egy kiscicánál.

 

Az ivartalanítás fontossága!

Sokan úgy gondolják, a lakóhelyek környékén régóta tanyázó kóbor cicák jelentik szaporulat szempontjából a legnagyobb veszélyt. Tévhit, hiszen az állatorvosok nagy része (cicamentők közreműködésével) rendszeresen ivartalanítja e kóbor állatokat. A legnagyobb veszélyt maga az ember jelenti: a házaknál tartott macskák ivartalanításának fontosságát a mai napig nem veszik komolyan, s időnként finomabb, olykor durvább módszereket találnak a szükségtelen szaporulat „eltakarítására”.  Azt hinnénk, hogy a sok felhívás, kérés javított a helyzeten. Sajnos nem!  Természetesen a„nemtörődöm gazdát” mindez a legkisebb mértékig sem foglalkoztatja; hiszen a lényeg, hogy a portájáról tűnjenek el a megszületett kis állatok.

Ne okozzunk egymásnak keserűséget! Egy cica ivartalanítását egyszer kell megtenni s ez mindenkinek csak hasznára válik! Figyeljünk egymásra, s állatainkra. Embertársainknak sem okozunk felesleges gondot, állatainkat pedig megvédhetjük az ivartalanítás által a manapság egyre jobban terjedő halálos vírusoktól. (FeLV, FIV, FIP)
(A fotó nem illusztráció. Az "eltüntetésnek" ez a finomabb változata sajnos...)

 

A macskák FeLV-, FIV- és FIP-fetőzöttségéről!

A macskaleucosis vírusa (FeLV) egy macskákat megbetegítő kórokozó, amely az állat sejtjeibe jutva azok osztódási folyamatát károsítja.

A FeLV vírus világszerte jelen van, macskáról macskára terjed. Fontos tudni, hogy az embert vagy más állatfajt nem képes megfertőzni. A vírus macskáról macskára nyállal (tisztálkodás, harapás), vizelettel, ill. egyéb testnedvekkel (pl. szem- és orrváladék) terjed. A fertőződéshez mindenképen szükség van egy másik macskával történő (lehetőleg tartós) kontaktusra, ezért a lakásban egyedül tartott egyedek nem fognak fertőződni. Velük ellentétben a kóborló és verekedő, nem ivartalanított macskák sokkal jelentősebb kockázatnak vannak kitéve!

A vemhes állatoktól az utódok is fertőződnek - máraz anyaméhben vagy szoptatáskor -  a tejjel. Megeshet, hogy a fertőzött magzatokat az anyaállat elvetéli vagy akölykök röviddel megszületésük után pusztulnak el. Ritkán a fertőzött kölyökmegéri a kifejlett kort és hordozni fogja a betegséget. Bizonyos egyedek évekig élhetnek tünetmentesen, míg másokban komoly, sokszor végzetes betegség fejlődikki a fertőzés hatására.

Megelőzés: A lakásban tartott macskák vagy azok, amelyek kisebb eséllyel találkoznak ismeretlen macskákkal (pl.: az ivartalanítottak) sokkal kisebb kockázatnak vannak kitéve. A legbiztosabb védelmet a vakcinázás jelenti.

A kölyköket 8-12 hetes korukban kell oltatni, majd 4 hét múlva, később pedig évente megismételni azt. Mindezek miatt minden kijáró macska leukózis elleni oltását javasoljuk. A macska leukózis halálos betegség, védjük meg tőle kedvenceinket!

FIV

Világszerte elterjedt macskabetegség, amely lesoványodással, a nyirokcsomók duzzanatával és vérszegénységgel jár. Ismertebb neve „macska AIDS”. Csak a macskákat betegíti meg, az ember nem fertőződhet! Aleukózishoz (FeLV) hasonlóan leggyakrabban a kóborló kandúrok betegednek meg. Elsősorban nyállal terjed (kandúrok marakodása), denemi úton is fertőz. Leginkább a  kóborló és verekedő, nem ivartalanított macskák vannak kitéve e fertőzésnek!

Védekezés: A kijáró macskákat még az ivarérettség elérése előtt ajánlott ivartalanítani, így kevesebbet fognak más, esetleg fertőzött állatokkal érintkezni (kevesebb a verekedés, nincs párosodás). Ahol több macskát tartanak együtt, a fertőzött egyedeket érdemes elkülöníteni (különedények, külön alom).

Védőoltás jelenleg nem áll rendelkezésre.

Ha kiderül, hogy cicád leukózisos esetleg FIV-es, ne ijedj meg! Megfelelő immunrendszer erősítéssel évekig lehet még így is a társad, boldog cicalét vár rá. 

 

FIP

A Feline infectious peritonitis (FIP), azaz macskák fertőző hashártyagyulladása a macskák egyik halálos, gyógyíthatatlan betegsége. A kórfejlődése rendkívül bonyolult, mivel a FIP vírusa a normál(enterális) macska coronavírus (FECV) mutációja folytán jön létre. A mutáns vírus ezután a beteg macska immunrendszerét folyamatos ellenanyag-termelésre ösztönzi, a nagy mennyiségű ellenanyag kicsapódik a vérből tönkretéve a különböző szerveket (ún. immunkomplex betegség).

A vírus nagyon gyakori, különösen ahol sok macskát tartanak együtt(tenyészetek, menhelyek stb.) A vírus közvetlen érintkezéssel, közös tárgyak használatával terjed.

A gyakori előfordulása ellenére a legtöbb fertőzött macskában nem jelenik meg a FIP, ugyanis önmagában a vírus csak erős hasmenést okoz.Tünetmentes macskák is lehetnek hordozók és tovább adhatják más egyedeknek a vírust. Fontos tudni, hogy bármely normál coronavírussal fertőzött macskában megtörténhet, hogy a normál vírus FIP-pé mutálódik.

Tünetek: Két fő formája van a FIP-nek: a nedves és a száraz változat. Noha mindkettő  halálos, a nedves gyakoribb (az esetek kb. kétharmadatartozik ide) és gyorsabb lefolyású. A jellegzetes tünetek, mint a gyors lefolyás, a kitelt hasból nyert, sárgás, mézszerű tartalom általában egyértelmű bizonyíték.

Kezelés: Jelenleg a FIP nem kezelhető, csak tünetileg. A folyadék leszívása a has-és mellüregből, szteroidok adása, az immunrendszer erősítése pár héttel meghosszabbíthatja az állat életét. Karantén nem szükséges, mivel a FIP közvetlenül nem fertőző betegség.

Megelőzés: Sajnos jelenleg semmilyen vakcina nem áll rendelkezésre. Azorron át történő vakcinázás semmilyen védettséget nem nyújt, ezért azt nem javasoljuk. Egyedül genetikai teszttel mutatható ki a corona vírus.Ebben az esetben kérni kell: PCR FIV+FeLV+corona titerszám+vérkép. PCR helyett(mivel elég drága) kérhetünk ELISA formát.

Tehát ha cicád koronavírus hordozó, még egyáltalán nem biztos, hogy FIP-es lesz. Erős immunrendszerű cicák ürítik a vírust. Sajnos ha FIP-pé mutálódik és a cica hasában felgyülemlik a folyadék, már nincs mittenni. Bízd az orvosra és saját megérzéseidre, mikor engedd el cicádat, érezni fogod te is,  ha már döntened kell.